2059 Harker Waits Road
Williamsburg, OH
P. (513) 535-2668
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
@newmrp
Thank You 2019 Sponsors!

Giovanni's Pizza, OTP Industrial  Solutions, Dirt on Dirt.com, Central Star Drilling, The DRC, Hoosier Racing Tire,

Phantom Fireworks, Graphic Creations, Matt's Graphics and Wraps, Diamond Cut Lawn Care, 

The New Moler Raceway Park ©2019 Created by Gilly Hanson

Kayleigh Hogan Memorial - Results
September 21, 2019

 

Late Models, (16 Entries)

Fast Qualifier: Bill Sheets 12.691

Heat Winners: Bill Sheets, Duane Chamberlain,

Feature Finish: Duane Chamberlain, Pete Crum, Trevor Landrum, John Whitney Jr., Austyn Mills, David Webb, Bill Sheets, Mike Hildebrand, Graylin Prince, Ken Martin, Harrison Hall, Rob Starret, Brandon Webber, Derek Davis, Avery Taylor, Tom Sheets, , ,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (20 Entries)

Heat Winners: Taylor Cook, Tyler Nicely

Feature Finish: Tyler Nicely, Taylor Cook, Pete Holt , Jess Hartman, Coleman Evans, Larry Pickelheimer, Jr., Chris Wilson, Lenny Guyton, Kyle Moore, Dave Jamison, Patrick Alcorn, Glenn Keaton, Jr., Jerry Lawson, Adam Stricker, Cory Skipton, Matt Hamilton, Corey Lewis, Adam Colley, Shawn Vaughn, Jimmy Lennex Jr DNS

 

CRATE Late Models, (16 Entries)

Heat Winners: Jordan Hedger, Josh Dietz, ,

Feature Finish: Jordan Hedger, Dustin Nobbe, Jeff Watson, Caleb Burgess, Josh Dietz, Tyler Collins, Jim Couch, Gary Rahe, Jr., Austin Lay, Drew Thiel, Ron Strack, Shawn Crouch, Ed Eschmann, Jr., Ethan Toedter,

 

Sport Mod, (21 Entries)

Heat Winners: Jimmy Lennex, Jr, Gary Griffith, Nick Snell,

B Main Winner: Gary Rahe, Sr.,

Feature Finish: Jimmy Lennex, Jr, Jeremy Freeman, Gary Griffith, Dwayne Dietz, Miles Cook, Kevin Spencer, Mike Clark Jr, Dallas Pickelheimer , Tommy Pribble, CJ Pickelheimer, Josh Davis, Mike Clark, Gary Rahe, Sr., Alanah Weis, Josh Shelton, Nick Snell, Joey Wyckoff, Brad Morris , John Pickelheimer, Dustyn Fisher,

 

Compact, (25 Entries)

Heat Winners: Josh Hammond, Justin Dalton, Matt Large,

B Main Winner: Jake Stamper,

Feature Finish: Josh Hammond, Justin Dalton, Matt Large, Randy King, Jimmy McElfresh, Doug Yust, Josh Gibson, Jake Stamper, TJ Dalton, Joey Cordes, Brian Henderson Sr., Brian Henderson Jr., Chris Meyer, Troy Bellomo, Paul Traylor, Michael Freimuth, Jacob McKinley, Dustin Puckett, Jr., Brandon Smith, Clyde Pack, , , ,

 

Ohio Valley Valley Roofers (21 Entries)

Top 5 Feature Finish: Steven Partin, Steve Duderstadt, Tristan Borkoski, Shaun Scott, Caleb Verdon.

Back to School Night - Results
August 25, 2019

 

Late Models, (15 Entries)
Fast Qualifier: Tyler Carpenter 14.46
Heat Winners: Tyler Carpenter, Chad Stapleton

Feature Finish: Tyler Carpenter, John Whitney Jr., Bill Sheets, Austin Burns, Chad Stapleton, Mike Hildebrand, Graylin Prince, Duane Chamberlain, Randall Potter, III, Kevin Wagner, Tommy Pribble, John Wyer, Rob Starret, Randy Ross, Robby Hensley

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (18 Entries)

Heat Winners: Adam Stricker, Kyle Moore

Feature Finish: Adam Stricker, Nick Hoffman, Kyle Moore, Matt Hamilton, Jimmy Lennex, Jr., Jess Hartman, Jerry Lawson, Mark Dickson, Larry Pickelheimer, Jr., Daniel Sanchez, Jason Brennan, Pete Caplinger, Tyler Allison, Caleb Verdon, Glenn Keaton, Jr., Corey Lewis, Colton Shaw,

 

Sport Mod, (18 Entries)

Heat Winners: Dallas Pickelheimer , Jeremy Freeman,

Feature Finish: Jeremy Freeman, Matt Watson, Miles Cook, Kevin Spencer, Chris Truesdell, Brandon Gibson, Jr., Dallas Pickelheimer , BJ Branham, Bobby Stamper, John Pickelheimer, Mike Clark, Nate Ball, Jimmy Lennex, Jr, Josh Davis, Adam Stricker, Dustyn Fisher,

 

Compact, (14 Entries)

Heat Winners: Josh Hammond, Jacob McKinley, ,

Feature Finish: Josh Hammond, Clyde Pack, Jacob McKinley, Jerry Gibson Jr., Jimmy McElfresh, Daniel Chumley, Joe Pflum, Tony Lucas, Austin King, Melissa Sterwerf, Devin Puckett , Joey Cordes,Kyle Day DNS, Justin Dalton DNS,

MRP - OVSCA - Results
July 26, 2019

 

Ohio Heating- OVSCA 410 Sprints, (17 Entries)

Heat Winners: Cole Duncan, Josh Davis,

Feature Finish: Cole Duncan, Kody Kinser, Josh Davis, Keith Baxter, Bryan Nuckles, Mark Imler, Lance Webb, Ronnie Blair, Nick Patterson, Cale Stinson, Nathan Skaggs, Steve Butler, Eric Martin, Cody Gallogly, Dave Dickson, Chris Olding, Danny Smith, ,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (16 Entries)

Heat Winners: Jimmy Lennex, Jr., Adam Stricker

Feature Finish: Adam Stricker, Zack Dohm, Cory Skipton, Corey Lewis, Tyler Smith, Larry Pickelheimer, Jr., Daniel Dehner, Jerry Lawson, Dalton Chaney, Chris Wilson, Jason Montgomery, JP Roberts, Jimmy Lennex, Jr., Bobby Burleson, Wade Rookard,

 

Sport Mod, (26 Entries)

Heat Winners: Tommy Pribble, BJ Branham, Jimmy Lennex JR, 
B Main Winner: Doug Popp

Feature Finish: Jimmy Lennex JR, BJ Branham, Matt Watson, Tommy Pribble, Donnie Morgan, Reed Bishop, Gary Griffith, Miles Cook, Dan Hurt, Casey Phelps, Dallas Pickelheimer , Chris Truesdell, Aaron Hopkins, Brad Morris , Jerry Gibson III, CJ Pickelheimer, Matt Davidson, Bill Shannon, Mark Linville, Doug Popp,

 

Compact, (17 Entries)

Heat Winners: Devin Puckett , Jake Stamper

Feature Finish: Michael Freimuth, Clyde Pack, Jake Stamper, Daniel Chumley, Brett Abbott, Jimmy McElfresh, Jacob McKinley, Josh Lambert, Jerrod Gilbert, Devin Puckett , RJ Parlier, Brian Henderson Sr., Brian Henderson Jr., Kevin Goss, Josh Green DNS, Gary Hume DNS, Jimmy Devuono DNS,

$5 Fan Night - Results
July 18, 2019

Late Models, (21 Entries)
Heat Winners: Trevor Landrum, Austin Burns, Tyler Carpenter,
Feature Finish: Trevor Landrum, Andy Bond, Austin Burns, Bill Sheets, Joe Godsey, John Whitney Jr., Robbie Lewis, Larry Martin Jr., Mark Frazier, Tyler Carpenter, Joe Brewer, Chris Shannon, Nicky Pennington, Brent Robertson, Randy Ross, Mike Hildebrand, Devin Gilpin, Ron Strack, Avery Taylor,

OTP Industrial Solutions Modifieds, (17 Entries)
Heat Winners: John Holt, Jr., Devin Gilpin, ,
Feature Finish: Adam Stricker, Devin Gilpin, Jimmy Lennex, Jr., Jason Montgomery, Larry Pickelheimer, Jr., John Holt, Jr., Brayden Berry, Glenn Keaton, Jr., PJ Simpson, Jerry Lawson, Bobby Burleson, Jeff Surber, Brad Wieck, Daniel Dehner, Ryan Morton, Corey Lewis,

Sport Mod, (27 Entries)
Heat Winners: Tommy Pribble, Matt Watson, Jimmy Lennex JR,
B Main Winner: Gary Griffith,
Feature Finish: Brandon Gibson, Jr., Matt Watson, BJ Branham, Donnie Morgan, TJ Dalton, Marc Cissna, Miles Cook, Gary Griffith, Casey Phelps, Tommy Pribble, Jimmy Spillman, Josh Davis, Aaron Dunham, Dustyn Fisher, John Pickelheimer, CJ Pickelheimer, Brad Morris , Spensor Watson, ,

Compact, (22 Entries)
Heat Winners: Daniel Chumley, Jimmy McElfresh, Jake Stamper,
Feature Finish: Brandon Gibson Jr., Jimmy McElfresh, Gary Whitt, Jake Stamper, Josh Gibson, Daniel Chumley, Blake Gibson, Brett Abbott, Jacob McKinley, Michael Freimuth, Jerry Gibson Jr., Jimmy Devuono, Jack Pflum, Chris Miller, Josh Lambert, Randy King, Heather Bretz, RJ Parlier, Devin Puckett , Shawn Donaldson , Clyde Pack

Sport Mod Nationals #2 - Results
July 6, 2019

 

Sport Mod, (35 Entries)

Heat Winners: Jimmy Lennex JR, Derek Richmond, Spensor Watson, Matthew Craddock

B Main Winner: Gary Griffith,

Feature Finish: David Willoughby, Jamey Adams, Derek Richmond, Gary Griffith, Nate Ball, TJ Dalton, Miles Cook, Spensor Watson, Jimmy Lennex JR, Nick Snell, Blake Sheets, Matthew Craddock, JP Roberts, Dallas Pickelheimer , Chris Shelton, Jr., Josh Davis, Donnie Morgan, Ben Adkins, Matt Watson DQ, BJ Branham DQ ,

 

Late Models, (8 Entries)

Heat Winners: Mike Hildebrand,

Feature Finish: Chad Smith, Mike Hildebrand, John Whitney Jr., Avery Taylor, Chris Shannon, Ron Strack, Robby Hensley , Randall Potter, III, , ,

 

Compact, (19 Entries)

Heat Winners: Michael Freimuth, Kenny Poole, ,

Feature Finish: Kenny Poole, Michael Freimuth, Kody Buerkley, Blake Gibson, Cordell Moore, Brett Abbott, Shawn Donaldson , Daniel Chumley, Jimmy McElfresh, Jerry Gibson Jr., Jared Gilbert, Chris Miller, Devin Puckett , James Hopkins, Jake Stamper, Tyler Lyons, Logan Smith, Bob Francis, Jacob McKinley

Inaugural Sport Mod Natinoals Day 1 - Results

July 5

Sport Mod, (54 Entries)

Heat Winners: Jimmy Lennex JR, JP Roberts, Brandon Gibson, Jr., Nick Snell, Zach Pendleton

B Main Winners: Miles Cook and Jason Adams

Feature Finish: JP Roberts, Jimmy Lennex JR, BJ Branham, Nick Snell, David Willoughby, Jamey Adams, Adam Jones, Gary Griffith, Doug Popp, Blake Sheets, Jeremy Freeman, Jason Adams, Miles Cook, Jim Lemaster, Ben Adkins, Jeremie Bretz, James Dennis, Tommy Pribble, Zach Pendleton, Matt Watson, Brandon Gibson Jr., John Holt Jr.

 

Late Models, (26 Entries)

Heat Winners: Josh Rice, Kevin Wagner, John Whitney Jr.,

B Main Winner: Kody Evans,

Feature Finish: Josh Rice, Andy Bond, Kevin Wagner, Travor Landrum, Robby Hensley , Clint Keenan, Joe Brewer, Bill Sheets, John Whitney Jr., Chad Smith, Chris Shannon, Jesse Lay, Mike Hildebrand, Larry Martin Jr., Kody Evans, Jeff Davis, Harrison Hall, Avery Taylor, Troy Cruse, Jeff Arnold, Jr., , , ,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (19 Entries)

Heat Winners: Dan Davies, David Stremme, ,

Feature Finish: Adam Stricker, David Stremme, Dan Davies, Jimmy Lennex, Jr., James Rice, JP Roberts, Brad Wieck, Doug Adkins, Brian Sammons, Jr., Zach Ackley, Larry Pickelheimer, Jr., Tim Tribby, Jerry Lawson, Glenn Keaton, Jr., Anthony Slusher, Jess Hartman, John Holt, Jr., , , , , , ,

 

Compact, (37 Entries)

Heat Winners: Michael Freimuth, Kenny Poole, Brett Abbott, Blake Gibson

B Main Winners: David Hall, Shawn Donaldson

Feature Finish: Michael Freimuth, Blake Gibson, Kody Buerkley, Cordell Moore, Jimmy McElfresh, Nick Barrett, Jerry Gibson Jr., Brett Abbott, Kenny Poole, Daniel Chumley, Josh Hammond, David Hall, Joe Pflum, Dustin Puckett, Jr., Devin Puckett , Shawn Donaldson , Matt Large, Jacob McKinley, Tyler Lyons, Kyle Day,

Open Wheel Wildness - Results
June 8, 2019


BOSS SERIES SPRINTS (20 ENTRIES)

Heat Winners: Kory Crabtree, Luke Hall, and Landon Simon

Feature Finish: Luke Hall, Matt Westfall, Dustin Ingle, Justin Owen, Dallas Hewitt, Paul Dues, Cody Gardner, Ben Knight, Michael Fischesser, Bryan Nuckles, Dustin Webber, Steve Little, Buddy Lowther, Callie Wolsifer, Cale Stinson, Landon Simon, Mike Miller, Kory Crabtree, Parker Fredrickson, Matt Cooley

 

305 Sprints, (10 Entries)

Heat Winners: Ethan Barrow, Jordan Welch, ,

Feature Finish: Ethan Barrow, Justin Clark, Lewie Christian, Jordan Welch, Jacob Stickle, Jay Dunaway, Saban Bibent, Dustin Hammond, Tyler Hesson, Kyle Kruger,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (17 Entries)

Heat Winners: Adam Stricker, Larry Pickelheimer, Jr., ,

Feature Finish: Adam Stricker, John Holt, Jr., Jason Hollon, Wade Rookard, Daniel Dehner, Brian Sammons, Jr., Larry Pickelheimer, Jr., PJ Simpson, Andy Shirley, Caleb Verdon, Jimmy Lennex, Jr., Wesley fleshman, Mike Marischen, Cole Murray

 

Sport Mod, (22 Entries)

Heat Winners: Ben McCann, Gary Griffith, Matt Watson,

Feature Finish: Gary Griffith, Dallas Pickelheimer , Matt Watson, Dan Hurt, Alanah Weis, Blake Sheets, Rob Day, Miles Cook, Josh Harrington, Mike Clark, Donnie Morgan, Doug Popp, Casey Phelps, Adam Travis, Shelley Popp, Al Travis, Chris Shelton, Jr., Ben McCann, Nate Ball, Todd Ervin, Tommy Pribble, John Pickelheimer,

 

Compact, (21 Entries)

Heat Winners: Josh Hammond, Josh Gibson, ,

Feature Finish: Cordell Moore, Michael Freimuth, Devin Puckett , Jimmy McElfresh, Brad Miller , Jacob McKinley, Logan Salsman, Josh Gibson, Tony Lucas, Shannon Walp, Shawn Donaldson , Jason Moore, Josh Hammond, RJ Parlier, Jack Pflum, Paul Traylor, Chris Miller, Brandon Smith, Jake Stamper, Andrew Traylor, Nathan McFall,

Memorial Day Madness - Results
May 27, 2019
by Mike Goins

 

Late Models, (26 Entries)

Heat Winners: Steve Casebolt, Chad Stapleton, Kody Evans,

B Main Winner: Chad Smith,

Feature Finish: Duane Chamberlain, Chad Stapleton, Tyler Carpenter, Steve Casebolt, Kody Evans, John Whitney, Chris Shannon, Roger Ruark , Randy Wise, Randy Ross, Josh Robertson, Chad Smith, Darrick Hubbard Jr., Austin Burns, Jeremy Crisp, Harrison Hall, Dillon Huron, Darrick Hubbard, Jackie Boggs, Joe Godsey

 

Sport Mod, (25 Entries)

Heat Winners: Dan Hurt, Reed Bishop, Brandon Gibson, Jr., 
B Main Winner: Gary Rahe Jr.,

Feature Finish: Donnie Morgan, Dallas Pickelheimer , Miles Cook, Dwayne Dietz, Tommy Pribble, Doug Popp, TJ Dalton, John Pickelheimer, Adam Travis, Brad Morris , Marc Cissna, Brandon Gibson, Jr., Jimmy Lennex JR, Casey Phelps, Rob Day, Nick Snell, Gary Rahe Jr., Reed Bishop, Blake Sheets, Dan Hurt DQ

 

Compact, (27 Entries)

Heat Winners: Owen Cosman, Michael Freimuth, Jake Stamper,

Feature Finish: Owen Cosman, Jake Stamper, Cordell Moore, Jacob McKinley, Shannon Walp, Jimmy McElfresh, Devin Puckett , Jerry Gibson Jr., Keith Lowe, Kyle Day, James Hopkins, Brett Abbott, Chris Miller, Kevin Stamper, Matt Large, Brandon Smith, Josh Hammond, Paul Traylor, Clyde Pack, Nathan McFall, Michael Freimuth, Randy Wise Jr., Tony Lucas, Christopher Wise DNS, Andrew Traylor DNS, Hunter Scherder DNS, RJ Parlier DNS

Gunners Shooting Sport Mod Mania - Results
May 17, 2019

 

Late Models, (7 Entries)

Heat Winners: Joe Brewer

Feature Finish: Joe Brewer, John Whitney Jr, Ken Martin, Mike Simpson, Andy Bond DNS, Rusty Yarger DNS. Mike Hildebrand DNS

 

Sport Mod, (35 Entries)

Heat Winners: Reed Bishop, Rob Day, Matthew Craddock, Jamey Adams

B Main Winner: Spensor Watson,

Feature Finish: Reed Bishop, Jamey Adams, Jimmy Lennex JR, Brandon Gibson, Jr., Matt Watson, Marc Cissna, Rob Day, Richard Mitchell, Dallas Pickelheimer , Doug Popp, Chris Truesdell, Matthew Craddock, Spensor Watson, Blake Sheets, Tommy Pribble, Casey Phelps, JD Broughton, Ben McCann, David Willoughby, Adam Jones,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (13 Entries)

Heat Winners: Adam Stricker, Josh Rice, ,

Feature Finish: Tyler Nicely, Adam Stricker, Matt Hamilton, Jimmy Lennex, Jr., Larry Pickelheimer, Jr., Tyler Smith, Percey Gendreau, Jeff Surber, Caleb Verdon, Jerry Gibson, III, Josh Rice, PJ Simpson, , Davey Warnock DNS

 

Compact, (28 Entries)

Heat Winners: Clyde Pack, Jake Stamper, Kevin Stamper,

B Main: Devin Puckett , Eric Baker, Dusty Pucket Jr, Brett Abbott, Ashley Logan, Michael Brown, Michael Hughes, Hunter Scherder DNS, Darren Keller DNS, Dan Silvis DNS, RJ Parlier DNS, Andrew Traylor DNS, Randy King DNS

Feature Finish: Matt Large, Jacob McKinley, Kevin Stamper, Blake Gibson, Jimmy McElfresh, Jake Stamper, Clyde Pack, Cordell Moore, Kyle Willoughby, Michael 
Freimuth, Devin Puckett , Eric Baker, Greg Adams, Paul Traylor, Chris Miller, Dustin Puckett, Jr., Kyle Day, Brett Abbott, Heather Bretz

 

Ohio Valley Roofers Legend Cars (15 cars)

Feature: Steve Duderstadt, Josh Francis, John Gutman

Maniac Monday Results - May 7

Thanks to all who came out last night. We promise we will continue to improve all aspects of the NEW MRP. We can't thank the teams and fans enough for all of the support on a non-traditional race night
 

Late Models, (29 Entries)

Heat Winners: Chad Stapleton, Mike Hildebrand, Bill Sheets,

B Main Winner: Bill Wagner,

Feature Finish: Chad Stapleton, Austin Burns, Tyler Carpenter, Mike Hildebrand, Chris Garnes, Victor Lee, Robby Hensley , Kevin Wagner, Skyller Lewis, Joe Brewer, Chad Oberson, Shane Bailey, Roger Ruark , Ronnie Souders, Jr., Bill Sheets, Kody Evans, Dubb Wheeler, Bill Wagner, Josh Dietz, Keegan Cox,

 

OTP Industrial Solutions Modifieds, (25 Entries)

Heat Winners: Shane O'Conner, James Rice, Adam Stricker,

B Main Winner: Michael Altobelli,

Feature Finish: Shane O'Conner, Seth Daniels, Wade Rookard, James Rice, Jimmy Lennex, Jr., Jason Hollon, Jordon Weaver, Mark Dickson, Caleb Verdon, Josh Walker, Doug Carson, Matt Altiers, Corey Lewis, Ryan Morton, Adam Stricker, Pete Caplinger, Michael Altobelli, Danny Moore, Casey Fritz, Colin Green

DNS: Glenn Keaton Jr, Jerry Gibson III, Larry Pickelheimer Jr, PJ Simpson, and Chad Roush

 

Sport Mod, (28 Entries)

Heat Winners: Donnie Morgan, Gary Griffith, Dallas Pickelheimer ,

B Main Winner: Chris Shelton, Jr.,

Feature Finish: Donnie Morgan, Gary Griffith, Travis Woodyard, Marc Cissna, Dallas Pickelheimer , Matt Watson, Nate Ball, Chris Shelton, Jr., Josh Davis, Tommy Pribble, Brad Morris , Matt Davidson, Robert Lunsdford, Dewayne Dietz, C.J. Pickelheimer, Brandon Stephens, Shelley Popp, Miles Cook, Derek Richmond, Randy Taylor,

 

Compact, (34 Entries)

Heat Winners: Jake Stamper, Clyde Pack, Kevin Stamper,

B Main Winner: Devin Puckett ,

Feature Finish: Matt Large, Jake Stamper, Ashley Logan, Clyde Pack, Michael Freimuth, Jacob McKinley, Tony Lucas, Shannon Walp, Michelle Baird, Daniel Chumley, Jimmy McElfresh, Kevin Stamper, Eric Baker, Dustin Puckett, Jr., Brian Stamper, Greg Adams, Kyle Ashcraft, Hunter Scherder,